3. Hrvatski botanički kongres 2010

Bookmark and Share Zanimljivosti Novosti

3. Hrvatski botanički kongres 2010

PROGRAM

Petak, 24. rujna 2010. / Friday, September 24, 2010

9:00 – 9:15 Otvorenje / Opening Ceremony
PLENARNA PREDAVANJA

9:15 – 10:00

G. M. Schneeweiss
PHYLOGENY AND EVOLUTION OF THE NON-PHOTOSYNTHETIC OROBANCHE (OROBANCHACEAE) AND RELATED GENERA

10:00 – 10:45

M. Weber
UNUSUAL POLLEN FEATURES

10:45 – 11:15 Stanka / Coffee break


TAKSONOMSKA ISTRAŽIVANJA
TAXONOMIC RESEARCH


Moderatori / Chairs: B. Mitić, A. Alegro

11:15 – 11:30

S. Bogdanović, I. Rešetnik, Z. Liber, S. Brullo
NOVA HAZMOFITSKA SVOJTA IZ CAMPANULA SER. GARGANICAE TRINAJSTIĆ (CAMPANULACEAE) S OTOKA VISA (HRVATSKA) / A NEW CHASMOPHYTIC TAXON OF THE CAMPANULA SER. GARGANICAE TRINAJSTIĆ (CAMPANULACEAE) FROM THE ISLAND OF VIS (CROATIA)

11:30 – 11:45

S. Stefanović, Z. Liber, T. Nikolić, B. Surina, S. Kovačić, D. Lakušić
MOLECULAR PHYLOGENY OF CAMPANULA PYRAMIDALIS COMPLEX (CAMPANULACEAE): TAXONOMIC AND BIOGEOGRAPHIC IMPLICATIONS

11:45 – 12:00

W. M. M. Eddie, S. Kovačić
TOWARDS A RESOLUTION OF THE "CAMPANULA PROBLEM"

12:00 – 12:15

M. Kaligarič, B. Bohanec, B. Simonovik, N. Šajna, M. Regvar
ON THE VARIABILITY OF GLASSWORTS (SALICORNIA L.) FROM THE GULF OF TRIESTE (NORTHERN ADRIATIC)

12:15 – 12:30

N. Hristovski, V. Milosavljević, N. Ranđelović
THE NEW SPECIES OF THE GENUS CROCUS L. - CROCUS JABLANICENSIS


MOLEKULARNA BOTANIKA I FIZIOLOGIJA BILJA
PHYSIOLOGY AND MOLECULAR BIOLOGY OF PLANTS


Moderator / Chair: Ž. Škvorc

12:30 – 12:45

J. Antunović, S. Mlinarić, H. Lepeduš, A. Lalić, J. Kovačević, V. Cesar
BIOKEMIJSKI ODGOVORI KLIJANACA JEČMA NA STRES IZAZVAN SUŠOM / BIOCHEMICAL RESPONSES OF BARLEY SEEDLINGS INDUCED BY DROUGHT STRESS

12:45 – 13:00

K. Sever, Ž. Škvorc, D. Krstonošić, I. Alešković, M. Temunović, I. Seletković, N. Potočić, J. Franjić
SADRŽAJ KLOROFILA I SEZONSKA DINAMIKA DUŠIKA U LISTOVIMA HRASTA LUŽNJAKA (QUERCUS ROBUR L.) / CHLOROPHYLL CONTENT AND SEASONAL DYNAMIC OF NITROGEN IN LEAVES OF PEDUNCULATE OAK (QUERCUS ROBUR L.)

13:00 – 14:45 Ručak / Lunch


PRIMIJENJENA BOTANIKA I ZAŠTITA PRIRODE
NATURE CONSERVATION AND APPLIED BOTANY


Moderator / Chair: N. Jasprica

14:45 – 15:00

B. Dorbić, N. Gaćina, M. Krnčević, Ž. Krnčević, M. Srpak
POVEZANOST PČELARSTVA I HORTIKULTURE KROZ ODRŽIVI RAZVOJ SRIME KOD ŠIBENIKA / CONNECTION BETWEEN BEEKEEPING AND HORTICULTURE
THROUGHOUT SUSTAINABLE DEVELOPMENT OF SRIMA NEAR ŠIBENIK

15:00 – 15:15

M. Rogošić
PARK ŠUMA "PREDOLAC – ŠIBANICA" / FOREST IN THE PROTECTED AREA "PREDOLAC – ŠIBANICA"

15:15 – 15:30

Antun Car
LJEKOVITE BILJKE U DUBROVAČKIM SAMOSTANIMA / MEDICINAL PLANTS IN THE MONASTERIES IN DUBROVNIK

15:30 – 15.45

V. Lupis, N. Jasprica, D. Šoljan
PRIKAZI BILJA U BAROKNOJ UMJETNOSTI PELJEŠCA / PLANTS IN THE BAROQUE ART ON THE PELJEŠAC PENNINSULA



FLORISTIČKA ISTRAŽIVANJA I BIORAZNOLIKOST
FLORISTIC RESEARCH AND BIODIVERSITY


Moderatori / Chairs: S. Buzjak, M. Vrbek

15:45 – 16:00

S. Brana
OPHIOGLOSSUM AZORICUM C. PRESL (OPHIOGLOSSACEAE), NOVA SVOJTA U FLORI HRVATSKE / OPHIOGLOSSUM AZORICUM C. PRESL (OPHIOGLOSSACEAE), A NEW TAXON IN CROATIAN FLORA

16:00 – 16:15

I. Ljubičić, M. Britvec, I. Vitasović Kosić
SAMONIKLA VASKULARNA FLORA KAMENJARSKIH PAŠNJAKA NA OTOKU PAGU / NATIVE VASCULAR FLORA OF ROCKY PASTURES ON THE ISLAND OF PAG

16:15 – 16:30

N. Šajna, T. Kavar, J. Šutar-Vozlič, M. Kaligarič
RARITY AND PERSISTENCE OF ENDEMIC HLADNIKIA PASTINACIFOLIA RCHB. (APIACEAE)

16:30 – 16:45

V. Krpina, M. Milović, M. Pandža, D. Tafra
VASKULARNA FLORA VRGADSKIH OTOČIĆA / VASCULAR FLORA OF THE VRGADA ISLETS

16:45 – 17:00

J. Vangjeli, A. Proko
BIODIVERSITY OF VASCULAR PLANTS IN ALBANIA

17:00 – 18:30

POSTERSKA IZLAGANJA UZ PRIGODAN KOKTEL DOBRODOŠLICE /
POSTER PRESENTATIONS DURING COCKTAIL RECEPTION

Mole se sudionici kongresa da svoje postere postave u petak 24. rujna 2010. do 9:00 sati na za to unaprijed označeno mjesto. Svi posteri moraju biti pripremljeni u «portrait» obliku. Organizator će postere skinuti u subotu u 18:00 sati.

The Congress participants are kindly requested to set up their posters on Friday, 24 September 2010 till 9:00 a.m. at their places clearly numbered. The posters have to be laid out in «portrait» style. The organizers will remove the posters on Saturday, 25 September 2010 at 6:00 p.m.



BOTANIKA I OBRAZOVANJE
BOTANY AND EDUCATION


Moderator / Chair: M. Pandža

18:30 – 18:45

D. Crnčec
RAZVOJ I STJECANJE TEMELJNIH ODGOJNO-OBRAZOVNIH POSTIGNUĆA (KOMPETENCIJA) KROZ IZVANNASTAVNU AKTIVNOST VOĆARSKE GRUPE U SKLOPU ŠKOLSKOG VRTA I VOĆNJAKA / DEVELOPMENT AND ACQUISITION OF EDUCATIONAL ACHIEVEMENTS (COMPETENCIES) THROUGH THE EXTRA-CURRICULAR ACTIVITY "FRUIT GROWING" WITHIN THE PROJECT SCHOOL GARDEN AND ORCHARD

18:45 – 19:00

S. Milin, M. Pandža, D. Barić, M. Ivanac-Maštruko
PRIMJENA FENOLOŠKIH MOTRENJA U NASTAVI / APPLICATION OF PHENOLOGICAL OBSERVATIONS IN TEACHING

19:00 – 20:00 Okrugli stol / Round table - B. Juretić: BOTANIČKI VRTOVI I ARBORETUMI / BOTANICAL GARDENS AND ARBORETA

20:00 Večera / Dinner


Subota, 25. rujna 2010. / Saturday, September 25, 2010

BIOLOGIJA ALGI, GLJIVA I LIŠAJEVA
BIOLOGY OF ALGAE, FUNGI AND LICHENS


Moderatori / Chairs: A. Plenković-Moraj, Z. Ljubešić

9:00 – 9:15

Ana Car, A. Witkowski, S. Dobosz, N. Jasprica
DIJATOMEJE RODA MASTOGLOIA THWAITES EX W. SMITH NA STANIŠTIMA ALGI CAULERPA RACEMOSA I CAULERPA TAXIFOLIA U JADRANSKOM MORU / DIATOMS OF THE GENUS MASTOGLOIA THWAITES EX W. SMITH FROM AREAS AFFECTED BY CAULERPA RACEMOSA AND CAULERPA TAXIFOLIA (ADRIATIC SEA COAST, CROATIA)

9:15 – 9:30

M. Čalić, M. Carić
PROLJETNO CVJETANJE TOKSIČNOG DINOFLAGELATA PROROCENTRUM MINIMUM U MALOSTONSKOM ZALJEVU (JUŽNI JADRAN) / SPRING BLOOM OF TOXIC DINOFLAGELATE PROROCENTRUM MINIMUM IN MALI STON BAY (SOUTH ADRIATIC)

9:30 – 9:45

Z. Ljubešić, D. Viličić, I. Cetinić, B. Jones, C. Lee, M. Marini
HETEROGENA RASPODJELA FITOPLANKTONA U SLOJU DUBOKOG MAKSIMUMA KLOROFILA U JABUČKOJ KOTLINI (SREDNJI JADRAN) / PATCHY DISTRIBUTION OF PHYTOPLANKTON WITHIN THE DEEP CHLOROPHYLL MAKSIMUM IN JABUKA PIT (MIDDLE ADRIATIC)

9:45 – 10:00

S. Bosak, T. Šilović, D. Viličić
SEZONSKA VARIJABILNOST UDJELA RAZLIČITIH VELIČINSKIH KATEGORIJA U BIOMASI FITOPLANKTONA: USPOREDBA DVA SUSTAVA NA ISTOČNOJ OBALI JADRANSKOG MORA / SEASONAL VARIABILITY OF SIZE FRACTIONATED PHYTOPLANKTON BIOMASS: A COMPARATIVE STUDY IN TWO EASTERN ADRIATIC SEA COASTAL SYSTEMS

10:00 – 10:15

E. Hrustić, M. Carić
AKTIVNOST ALKALNE FOSFATAZE U STRATIFICIRANIM ESTUARIJIMA KRKE I ZRMANJE (ZIMSKI ASPEKT 2004.) / ALKALINE PHOSPHATASE ACTIVITY IN STRATIFIED KRKA AND ZRMANJA ESTUARIES (WINTER ASPECT 2004)

10:15 – 10:45 Stanka za kavu / Coffee break

Moderatori / Chairs: T. Miličević, B. Antolić

10:45 – 11:00

B. Antolić, A. Špan, A. Žuljević, V. Nikolić
TAKSONOMSKI SASTAV, DUBINSKA RASPROSTRANJENOST I FITOGEOGRAFSKE ZNAČAJKE MORSKE BENTOSKE MAKROFLORE NA ŠIREM PODRUČJU ŠIBENIKA (SREDNJI JADRAN, HRVATSKA) / TAXONOMIC COMPOSITION, DEPTH DISTRIBUTION AND PHYTOGEOGRAPHIC CHARACTERISTICS OF MARINE BENTHIC MACROFLORA OF THE WIDER ŠIBENIK AREA (MIDDLE ADRIATIC SEA, CROATIA)

11:00 – 11:15

V. Nikolić, M. Despalatović, A. Žuljević, B. Antolić
MORSKA CVJETNICA POSIDONIA OCEANICA KAO BIOINDIKATOR STANJA PRIOBALNIH VODA U SREDNJEM JADRANSKOM MORU / SEAGRASS POSIDONIA OCEANICA AS BIOINDICATOR OF WATER QUALITY IN THE CENTRAL ADRIATIC SEA

11:15 – 11:30

T. Miličević, A. Ivanović, D. Ivić, J. Kaliterna, M. Milović
OSJETLJIVOST HRVATSKIH ENDEMIČNIH SVOJTI IRIS NA FITOPATOGENU GLJIVU CLADOSPORIUM IRIDIS / SUSCEPTIBILITY OF CROATIAN ENDEMIC IRIS TAXA TO PYTOPATHOGENIC FUNGUS CLADOSPORIUM IRIDIS

11:30 – 11:45

M. Ježić, Lj. Krstin, D. Rigling, M. Ćurković-Perica
POPULACIJSKA STRUKTURA GLJIVE MJEŠINARKE CRYPHONECTRIA PARASITICA (MURRILL) BARR. U HRVATSKOJ I SLOVENIJI / POPULATION STRUTURE OF ASCOMYCETE CRYPHONECTRIA PARASITICA (MURRILL) BARR. IN CROATIA AND SLOVENIA

11:45 – 12:00

S. Ozimec
EPIFITSKI I TERIKOLNI LIŠAJEVI GORSKOGA KOTARA / EPIPHYTIC AND TERRICOLOUS LICHENS OF GORSKI KOTAR

12:00 – 14:00 Ručak / Lunch



BILJNA EKOLOGIJA
PLANT ECOLOGY


Moderatori / Chairs: J. Topić, M. Kaligarič

14:00 - 14:15

S. Redžić
THE VEGETATION DIVERSITY PATTERNS OF THE WESTERN BALKANS

14.15 - 14:30

A. Alegro, V. Šegota, Z. Sedlar, V. Hršak
GUBITAK TRAVNJAČKIH STANIŠTA U SREDOZEMNOM PODRUČJU HRVATSKE – PRIMJER NA VISINSKOM GRADIJENTU OD PRIOBALNOG DO PRETPLANINSKOG POJASA / LOSS OF GRASSLAND HABITATS IN MEDITERRANEAN PARTS OF CROATIA – AN EXAMPLE ON ALTITUDINAL GRADIENT FROM LITTORAL TO SUBALPINE BELT

14:30 – 14:45

B. Surina, Ž. Modrić Surina
VEGETACIJA SNJEŽNIH TOČILA I BLOKOVA U HRVATSKOJ – EKOLOGIJA I UGROŽENOST / SNOWBED VEGETATION IN CROATIA: PHYTOSOCIOLOGY, ECOLOGY AND CONSERVATION STATUS

14:45 – 15:00

A. Lengyel, A. Dénes, D. Purger, Z. Stančić, W. Willner, J. Csiky
SUBMEDITERRANEAN RELATIONS OF SOUTH HUNGARIAN MESIC MEADOWS

15:00 – 15:15

J. Topić, Lj. Ilijanić
RASPROSTRANJENOST I EKOLOŠKE ZNAČAJKE STANIŠTA ENDEMIČNE VELEBITSKE DJETELINE (TRIFOLIUM VELEBITICUM DEGEN) / DISTRIBUTION AND ECOLOGICAL CHARACTERISTICS ON THE HABITATS OF ENDEMIC CLOVER TRIFOLIUM VELEBITICUM DEGEN

15:15 – 15: 45 Stanka za kavu / Coffee break

15:45 – 16:00

S. Škornik, K. Hartman, M. Kaligarič
RELATION OF DRY GRASSLANDS CSR FUNCTIONAL SIGNATURES AND CONTRASTING GEOLOGICAL SUBSTRATES

16:00 - 16:15

S. D. Jelaska
RAZNOLIKOST I DINAMIKA STANIŠTA PARKA PRIRODE "VRANSKO JEZERO" / DIVERSITY AND DYNAMICS OF "VRANSKO JEZERO" NATURE PARK HABITATS

16:15 – 16:30

Ž. Modrić Surina, J. Topić
VEGETACIJSKE, EKOLOŠKE I HIDROLOŠKE ZNAČAJKE CRETA NA TRSTENIKU (GORSKI KOTAR, HRVATSKA) / PHYTOSOCIOLOGY, ECOLOGY AND HIDROLOGY OF THE TRSTENIK MIRE (GORSKI KOTAR, CROATIA)

16:30 – 16:45

J. Vukelić, D. Baričević, I. Šapić
FITOCENOLOŠKE ZNAČAJKE ŠUMA BIJELE JOHE (ALNUS INCANA /L./ MOENCH) U GORSKOME KOTARU / PHYTOCOENOLOGICAL CHARACTERISTICS OF FORESTS OF GREY ALDER (ALNUS INCANA /L./ MOENCH) IN GORSKI KOTAR

16:45 – 17:00

M. Ruščić, I. Carev, I. Marić Zerdun
FLORA I VEGETACIJA PRIRODNOG REZERVATA PANTAN / FLORA AND VEGETATION OF PANTAN PROTECTED AREA

17:00-17:15

G. Lukač, N. Andačić, Z. Marasović
ORNITOHORNE BILJNE OAZE U KANJONIMA VELIKE I MALE PAKLENICE, U NACIONALNOM PARKU PAKLENICA / ORNITHOCHORES PLANTS OASIS FROM TWO CANYONS, VELIKA AND MALA PAKLENICA IN PAKLENICA NATIONAL PARK

17:15 – 18:15

ZAKLJUČCI I PREPORUKE KONGRESA / CONCLUSIONS AND RECOMMENDATIONS (S. KOVAČIĆ, N. JASPRICA, T. NIKOLIĆ, B. JURETIĆ, M. PANDŽA)



Nedjelja, 26. rujna 2010. / Sunday, September 26, 2010

STRUČNI IZLET U PARK PRIRODE "VRANSKO JEZERO"
VISIT TO THE LAKE VRANA NATURE PARK


9:00 – 14:00 Polazak sudionika autobusom ispred turističkog naselja Lovišće-Jezera (vožnja traje oko 30 minuta). Cijena stručng izleta uračunata je u iznos kotizacije. Povratak u Jezera se očekuje oko14 sati.

09:00 – 14:00 Participants depart by coach in front of the Lovišće-Jezera holiday village (the drive takes about half an hour). This tour is included in the registration fee. The return to Jezera is expected around 14:00 hrs.

Molimo sudionike koji namjeravaju sudjelovati na stručnom izletu da najkasnije do 15. rujna 2010. prijave svoje sudjelovanje na E-mail: mmilovic@inet.hr

All the participants wishing to join the visit to the Vransko Lake Nature Park should reconfirm it by email to mmilovic@inet.hr, no later than 15 September 2010.